Svetainės naujienos

Devintieji Andriaus Sniadeckio skaitymai

 

Šiais metais kasmetiniai Andriaus Sniadeckio skaitymai Lectiones Andreae Sniadecki vyks neįprastai – filmuoto videosiužeto forma. Tačiau, nors ir negalėdami mūsų renginio lankytojų matyti gyvai, bandysime atrasti šios formos privalumų.

 

Video siužetą rasite Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos pagrindinėje paskyroje Youtube platformoje (maloniai kviečiame prenumeruoti naujienas).

 

Andriaus Sniadeckio skaitymai radosi kaip Lietuvos mokslo istorikų entuziastų sumanymas atgaivinti primirštos asmenybės nuopelnus mokslui ir kultūrai. Tai buvo 2012 metai, lapkričio 30 diena. Prieš daugelį metų Vilniaus universitete lapkričio 30-ąją būdavo švenčiamas profesoriaus Andriaus Sniadeckio gimtadienis. Šios tradicijos nutarėme laikytis ir rengdami savo skaitymus. Juos rengiame lapkričio 30 dieną (arba kuo artimesnį šiai datai penktadienį). Laikomės dar vieno pažado – skaitymus rengiame vietose, istoriškai susijusiose su Andriaus Sniadeckio veikla.

 

Vilniaus universiteto profesorius Andrius Sniadeckis, žymus XIX a. chemikas ir medikas, į Vilnių atvyko 1797 metais, būdamas 29 metų, ir tapo Vilniaus universiteto Chemijos katedros vedėju. Ilgainiui tapo vienu populiariausių profesorių universitete, buvo mėgiamas ir pageidaujamas Vilniaus gydytojas. Sniadeckis normino chemijos terminiją, parašė pirmąjį Vilniaus universitete chemijos vadovėlį, kuris buvo ir pirmasis chemijos vadovėlis lenkų kalba; parašė organinių būtybių traktatą – vieną pirmųjų organinės chemijos pradmenų teoriją Europoje. Visą likusį gyvenimą profesorius dirbo ir kūrė Vilniuje ir savo sodyboje Baltupyje (dabar – Ašmenos r., Baltarusija).

 

Kiekvienais metais per Lectiones Andreae Sniadecki lankytojai apie profesoriaus veiklą sužinodavo vis daugiau: į lietuvių kalbą buvo išverstas Chemijos vadovėlis (iš lenkų kalbos vertė Emilija Ivaškevič ir Mudis Šalkauskas), paskaita apie alchemiją ir chemijos istoriją (iš lotynų kalbos vertė Irena Katilienė), satyrinis veikalas medicinos tema apie Juromaniją (iš lenkų kalbos vertė Emilija Ivaškevič), ištraukos iš darbų apie medicininį požiūrį į mitybą (iš lenkų kalbos vertė Emilija Ivaškevič), fizinį vaikų lavinimą (iš lenkų kalbos vertė Aistis Žalnora) bei satyrinės Sniadeckio prozos ištraukos (iš lenkų kalbos vertė Emilija Ivaškevič, Brigita Speičytė ir Nida Timinskaitė), satyrinių filosofinių kūrinių motyvais buvo suvaidintas absoliučiai išskirtinis ir vienintelis aktoriaus ir režisieriaus Rolando Kazlo spektaklis Juromanija: vienos baisios ligos istorija, diagnostika ir gydymas pagal Andrių Sniadeckį. Sniadeckio nuopelnų gyvybės mokslams įvertinimo vienas didžiausių įvykių buvo filosofinio traktato apie organinių būtybių teoriją vertimas į lietuvių (vertė Irena Katilienė) ir anglų kalbas (vertė Kšyštofas Mazurekas) 2018 metais. Abiejų knygų vertimą ir leidybą finansavo mecenatai bendrovė „Thermo Fisher Scientific“ ir Vilniaus Universitetas.

 

Andriaus Sniadeckio portretai

 

VaizdasŠiais metais Lectiones Andreae Sniadecki programoje – leidinys Andriaus Sniadeckio portretai.[1] Sudarytojos: dr. Neringa Markauskaitė ir dr. Birutė Railienė. Leidinys buvo sumanytas prieš kelerius metus Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre minint Sniadeckio 250-ąsias gimimo metines. Per Lectiones Andreae Sniadecki (2018 metais) buvo pristatyta Sniadeckio portretų paroda, kurią rengė Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos darbuotoja dr. Neringa Markauskaitė. Neilgai trukus, pradėta puoselėti mintis išleisti mokslininko portretų katalogą, todėl parodą imtasi plėsti.

 

Kataloge publikuojami 45 tapybos, skulptūros, grafikos kūriniai, fotografijos ir spaudiniai, kurie primena su Sniadeckio veikla ir jo darbais siejamas XIX–XX a. kultūros įstaigas ir draugijas. Į katalogą nesiekta surinkti visų spaudoje skelbtų portretų, bet norėta atspindėti svarbesnius leidinius ir iliustracijas, kurios tarsi šmėkštelėję romantiškojo laiko atšvaitai atskleidžia portretų pirmavaizdžius ir jų improvizacijas.

 

Portretų katalogo ekspozicija pradedama XIX a. tapyba ir skulptūra, taip pat grafikos kūriniais ir spaudinių iliustracijomis. Ekspoziciją pratęsia XX a. tapybos, grafikos darbai ir spaudiniai. Ji baigiama Vilniaus universiteto Mažosios aulos galerijoje tebesančiu Sniadeckio skulptūriniu biustu.

 

Leidinyje skelbiami du straipsniai: Birutės Railienės – apie Sniadeckio gyvenimą ir akademinę veiklą ir Neringos Markauskaitės – apie Sniadeckio portretų ikonografiją, kurią ji aptaria kaip tapybos, skulptūros ir grafikos kūrinių, knygų iliustracijų raišką. Leidinį papildo vardų ir kūrinių saugotojų rodyklės. Dėkojame leidinio komandai: redaktoriams dr. Artūrui Judženčiui, dr. Giedrei Miknienei ir Krzysztofui Mazurekui, maketuotojai Audronei Stasiukaitytei, vertėjai Justinai Reštikaitei, dailininkei Miglei Datkūnaitei; recenzentėms akad. dr. (hp) Rūtai Janonienei ir dr. Redai Griškaitei už patarimus ir pastabas.

 

Leidinyje publikuojami Sniadeckio portretai, saugomi ne tik Lietuvos muziejuose ir bibliotekose, bet ir kitų šalių atminties institucijose, ir asmeninėje mūsų bičiulio Rimvydo Baranausko kolekcijoje. Turime ir staigmenų, apie kurias sužinosite pavartę leidinį.

 

Apie įdomiausius katalogo eksponatus, jų kultūrinę aplinką videosiužete pasakoja menotyrininkė dr. Neringa Markauskaitė, menotyrininkė akademikė dr. (hp) Rūta Janonienė, istorikas Kazimieras Karpičius ir mecenatas, mokslo istorikas Rimvydas Baranauskas.

 

Andriaus Sniadeckio stipendija

 

Kaip minėjome, paties svarbiausio Sniadeckio kūrinio – Organinių būtybių teorijos – lietuviškas ir angliškas vertimai buvo paskelbti išskirtinės bendrovės „Thermo Fisher Scientific“ paramos dėka. Ši bendrovė – didžiausia pasaulyje kompanija, siūlanti produktus ir paslaugas mokslui. Kompanija kuria, gamina ir pasaulio rinkose platina produktus gyvybės mokslų tyrimams ir diagnostikai. Jos produktai naudojami visame pasaulyje tiriant genų sandarą, raišką ir įvairovę, kuriant naujus įgimtų, paveldimų ir užkrečiamųjų ligų diagnostikos metodus. „Thermo Fisher Scientific“ vadovas p. Algimantas Markauskas Andrių Sniadeckį įvertino kaip organinės chemijos pagrindų pionierių, vieną iš biochemijos mokslo Europoje ir pasaulyje pradininkų. Įmonė, kuri pasaulyje atlieka pažangiausius biocheminius tyrimus, įvertino ir mokslo tradicijos, mokslinės idėjos istorijos svarbą.

 

Visas savo jėgas Andrius Sniadeckis skyrė jaunosios kartos, šviesiausio jos žiedo – studentijos – ugdymui. Savo idėjų tęstinumą matė jaunų, gabių pasekėjų veikloje. Šią Sniadeckio estafetę, pradėtą prieš beveik du šimtus metų, atgaivino mūsų garbieji mecenatai „Thermo Fisher Scientific“, pagerbdami Andriaus Sniadeckio akademinį palikimą  ir asmenybę. 2018 metais buvo įkurta ir pirmą kartą įteikta Andriaus Sniadeckio vardo stipendija. Ji teikiama kasmet per Andriaus Sniadeckio skaitymus.

 

2020 m. „Thermo Fisher Scientific“ sumanymu prof. Andriaus Sniadeckio stipendija skirta Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro bei Chemijos ir geomokslų fakulteto studentėms Guodai Radavičiūtei (I studijų pakopa, Farmacijos programa, IV kursas) ir Adelei Tiuchtaitei (I studijų pakopa, Biochemijos programa, IV kursas).

 

Džiaugiamės, kad prof. Andriaus Sniadeckio mokslinį paveldą vis plačiau prisimenamas ne tik kultūros ir mokslo istorikų bendruomenės, bet jis sudomina ir jaunimą. Nuoširdžiai sveikiname stipendininkes!

 

Devintuosius Lectiones Andreae Sniadecki skaitymus baigsime Andriaus Sniadeckio citata iš knygos „Organinių būtybių teorija“: „Kiekvienas, skaitantis mano veikalą pastebės, kad šio puikaus mokslo detalėms reikia dar daug darbo ir eksperimentų. Neįmanoma vienam žmogui visais jais užsiimti, bet jaunimas gali rasti progų pasirodyti ir išgarsėti“.

 

 

Projektą Andriaus Sniadeckio portretai finansavo Lietuvos kultūros taryba, parėmė bendrovė „Thermo Fisher Scientific“, Rūta ir Rimvydas Baranauskai.

Videosiužetą sukūrė Vika Petreikaitė (Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka)

Videosiužeto partneriai – Lietuvos nacionalinis dailės muziejus ir Vilniaus universitetas

 

Birutė Railienė

Lectiones Andreae Sniadecki sumanytoja ir rengėja

Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka

 

[1] Andriaus Sniadeckio portretai = Portraits of Jędrzej Śniadecki / sudarė Neringa Markauskaitė, Birutė Railienė. Vilnius: Lietuvos mokslų akademijos biblioteka, 2020. 175 p. ISBN 978-9986-498-83-4